Co videt a zazit v Budapesti: Kompletni pruvodce na prodlouzeny vikend
Evropa,  Maďarsko

Co vidět a zažít v Budapešti: Kompletní průvodce na prodloužený víkend

Chystáte se do Budapešti a přemýšlíte, co tam vidět a zažít? Pak jste na správném místě! Přináším vám kompletního průvodce, ve kterém se dočtete nejen to, jaká místa stojí za to v Budapešti navštívit, ale také kam vyrazit na jídlo nebo co typicky maďarského si z Budapešti přivést. Mám pro vás také tipy a triky, kde a jak koupit levné letenky do Budapešti a jak se nejlevněji dostanete z letiště do centra. Díky tomuto průvodci si naplánujete nezapomenutelný výlet, tak vzhůru do čtení! 🙂 

Co vidět a zažít v Budapešti: Obsah článku

ITINERÁŘ

aneb Co vidět a zažít v Budapešti během 3 dnů

Co vidět a zažít v Budapešti: Den I.

První den začneme na levém břehu Dunaje – v části zvané Budín. Co tu uvidíte? Samozřejmostí jsou hlavní budapešťské památky, ale i méně známá místa, která vás jistě okouzlí.

  • Rybářská bašta
  • Matyášův chrám
  • Budínský hrad
  • Řetězový most
  • Gellértova hora
  • Gellértovy lázně

1. Rybářská bašta

Kde jinde začít prohlídku Budapešti než na jednom z nejikoničtějších a zároveň nejkrásnějších míst hlavního města Maďarska. Tím je rozhodně Rybářská bašta. Místo, které v minulosti sloužilo jako obranná stavba a byla součástí hradního komplexu, dnes patří mezi nejvyhledávanější turistická místa v Budapešti. Připravte se tedy na nápor turistů!

I přesto ale Rybářskou baštu nesmíte vynechat. Kromě bezkonkurenčního výhledu na řeku a parlament tu najdete i překrásný Matyášův chrám. 

Co videt a zazit v Budapesti Budapest Rybarska basta zena na vyhlidce
Rybářská bašta - místo, kde vznikají ty nejkrásnější fotky z Budapešti

TIP PRO VÁS: Rybářská bašta je otevřena celoročně bezplatně celý den i noc, můžete se sem tedy vydat kdykoli. Placený vstup je pouze na horní věže bašty a cimbuří (odkud je samozřejmě ještě lepší výhled). Ten stojí 1.200 HUF, tedy cca 75 Kč pro dospělého, studenti a senioři mají vstup o polovinu levnější.

EXTRA TIP: Vstup se platí POUZE v době od 9 do 21 hodin (v letní sezóně), do 19 hodin mimo hlavní sezónu. Mimo tuto dobu je vstup po celém areálu zdarma. 

2. Matyášův chrám

Matyášův chrám je pro Maďary něco jako Katedrála sv. Víta pro Čechy. Tak významný chrám to pro Maďary je. Tento gotický kostel, který se nachází přímo na Rybářské baště, je krásný jak zvenčí, tak zevnitř. Vyplatí se tedy zajít podívat i dovnitř. Je však třeba počítat s platbou vstupného a také tím, že v chrámu mohou probíhat bohoslužby.

Matyášův chrám je otevřen od pondělí do pátku od 09.00 do 17.00 hodin, v sobotu od 09.00 do 13.00 hodin, v neděli od 13.00 do 17.00 hodin. Vstupné činí 2.900 HUF pro dospělého (cca 180 Kč), studenti a senioři zaplatí o 600 HUF méně. 

3. Budínský hrad

Budínský hrad byl v minulosti využíván jako sídlo králů, dnes budovy hradního komplexu slouží mj. jako Maďarská národní galerie a Budapešťské historické muzeum (Hradní muzeum). Prostranství hradního komplexu včetně zahrad (které byste si také neměli nechat ujít) si můžete projít zcela zdarma. Komplex Budínského hradu je zařazen mezi Světové dědictví UNESCO.

Nezapomeňte si při prohlídce hradu počkat i na výměnu stráží. Ta probíhá každý den vždy v celou hodinu od 9.00 do 17.00 před budovou Prezidentského paláce (Alexander Palace – nádvoří před vstupem na lanovku). „Speciální“ výměna stráží i s hudbou se koná každou poslední sobotu v měsíci vždy v pravé poledne.

Co videt a zazit v Budapesti - Budinsky hrad
Komplex Budínského hradu byste si rozhodně neměli nechat ujít

TIP PRO VÁS: Maďarská národní galerie je otevřena od úterý do neděle v době od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupenky stojí 5.400 HUF (cca 335 Kč). Maďarské historické muzeum otevírá ve stejné dny i čas, vstupenky vás přijdou na 3.500 HUF (cca 220 Kč) pro dospělého, děti a senioři mají vstupné za polovinu.

4. Řetězový most

Jednou z ikon hlavního města je i Řetězový most. Jedná se o nejstarší most přes Dunaj, který spojuje jeho pravý a levý břeh. O řetězový most se však ve skutečnosti nejedná – most je visutý. Vede přes něj silnice pro automobily i chodník pro pěší. Řetězový most uvidíte v celé jeho kráse z Hradního vrchu.

Co videt a zazit v Budapesti - Retezovy most pres reku Dunaj
Řetězový most - nejstarší a zároveň nejznámější most v Budapešti

5. Gellértova hora

Až si projdete Budínský hrad a Rybářskou baštu, pokračujte stejným směrem procházkou na Gellértovu horu. Narazíte tu na Citadelu i místní Sochu Svobody. Ta je památkou na osvobození Budapešti od nacistů a pochází z roku 1947. Kromě 14 metrů vysoké sochy si tu můžete užít také skvělý výhled na město. 

Na Gellértově hoře můžete navštívit také Gellért Hill Cave, tedy kostel přímo ve skále. 

6. Gellértovy lázně

Jakmile sejdete z Gellértovy hory, čeká na vás ještě poslední zastávka. Co by to bylo za návštěvu Budapešti bez lázní? Na konci prochozeného dne je jistě oceníte. Druhé nejnavštěvovanější lázně v Budapešti totiž rozhodně stojí za návštěvu. Mají přenádherné vnitřní prostory, ve kterých se budete cítit jako v minulém století. Těšit se můžete na několik termálních bazénků, saun i vnitřní a venkovní plavecké bazény.

Co videt a zazit v Budapesti Gellertovy lázně v Budapešti
Nejhezčí lázně v Budapešti? Za mě jsou to jednoznačně Gellértovy lázně.

TIP PRO VÁS: Gellértovy lázně se nacházejí v budově hotelu Gellért, u Mostu Svobody. Lázně jsou otevřeny každý den od 9.00 do 19.00 hodin. Vstupné stojí 10.500 HUF (cca 650 Kč), pokud půjdete v týdnu, o víkendu (včetně pátku) je vstupné dražší a vyjde vás na 12.000 HUF (cca 745 Kč). Vstupné je na celý den a v ceně je uzamykatelná skříňka na osobní věci (locker usage). Vstupenky můžete zakoupit buď přímo na pokladně u vstupu nebo dopředu online na oficiálním webu.

Co vidět a zažít v Budapešti: Den II.

Druhý den začneme na stejném místě jako den včera, jen s tím rozdílem, že budeme na druhé straně Dunaje – v části zvané Pest. Co tu stojí za to vidět a zažít?

  • Most Svobody
  • Velká tržnice
  • Velká synagoga
  • Budapešťské oko
  • Boty na břehu Dunaje
  • Maďarský parlament
  • Markétin ostrov
  • Projížďka lodí po Dunaji

7. Most svobody

Druhý den je ideální začít u Mostu svobody a odtud pokračovat dál. Nemůžete tak nic minout. Ocelový most ve stylu Eiffelovy věže na délku přesahuje 333 metrů, na šířku má 20 metrů. Při bližší prohlídce si můžete všimnout, že je ozdoben erby a na vrcholcích jeho čtyř pilířů sedí mytická ptačí stvoření turulové. Zajímavostí také je, že pod tímto mostem se nalézá nejhlubší místo Dunaje.

8. Velká tržnice

Chcete domů přivést dárek z cest? Pak není lepší místo na nákup, než ve Velké tržnici. Seženete tu totiž doslova cokoli. Od typických suvenýrů jako jsou magnetky, pohlednice nebo hrníčky či skleničky, přes dřevěná prkénka a vařečky s motivy nejznámějších budapešťských památek až po sáčky s kořením či maďarskou uzeninu. Velká tržnice se nachází na konci Mostu svobody.

Tržnice je otevřena od pondělí do soboty od 6.30 hodin. V pondělí zavírá v 17.00, v úterý až pátek v 18.00, v sobotu ve 14.00 hodin.

Vstup do Velké tržnice - nákupy můžou začít!

9. Velká synagoga

Největší židovský chrám v Evropě a zároveň druhá největší synagoga na světě – to je Velká synagoga v Budapešti. Synagoga je opravdu impozantní a může se pochlubit tím, že pojme až 3.000 věřících.

Součástí prohlídky synagogy je pak i prohlídka nádvoří, kde najdete mj. Lapidárium, hřbitov nebo sklepy, kde probíhají různé výstavy.

TIP PRO VÁS: Návštěvní hodiny se mění dle ročního období, každou sobotu a v období svátků bývá synagoga zavřená. Před návštěvou synagogy se tedy raději mrkněte na oficiální stránky a ověřte si, že budete moci jít dovnitř. Vstupní činí 10.800 HUF pro dospělého (cca 670 Kč), 8.600 HUF pro studenty (cca 530 Kč) a 4.000 HUF pro děti od 6 do 12 let (cca 250 Kč). Vstupenky si můžete zakoupit dopředu online (viz odkaz výše).

10. Budapešťské oko

Londýn má své Londýnské oko, Budapešť zase Budapešťské. Pokud vás láká tento typ atrakcí, projížďku na něm byste neměli vynechat. Užijete si odtud výhled na centrum ze 65 metrů. 

Jízda trvá přibližně 10 minut a během této doby stihnete 3 otočení.

Co videt a zazit v Budapesti Budapestske oko
Budapešťské oko

TIP PRO VÁS: Budapešťské oko je otevřené celoročně, tedy i během svátků a víkendů. Svést se můžete každý den od 11 do 23 hodin, v pátek a sobotu do půlnoci. Za projížďku zaplatíte 4.300 HUF (cca 270 Kč), pro děti ve věku 2 až 12 let stojí vstupenka 2.300 HUF (cca 140 Kč), děti do 2 let platí symbolických 300 HUF (cca 18 Kč).

11. Boty na břehu Dunaje

Silné emoce ve vás jistě vzbudí Boty na břehu Dunaje. Jedná se o památník, který připomíná běsnění maďarské fašistické Strany šípových křížů. Ta během II. světové války nechala u břehu Dunaje popravit přibližně 4.000 převážně maďarských Židů. Těm bylo nařízeno nejdříve se svléct a zout boty a poté byli zastřeleni. Těla popadala do vody a byla odplavena silnými proudy Dunaje neznámo kam. Boty mají uchovávat památku zemřelých.

12. Maďarský parlament

Co rozhodně musíte vidět a zažít v Budapešti? Jen kousek od památníku zvaném Boty na břehu Dunaje najdete majestátní budovu maďarského parlamentu. Jeden ze symbolů Budapešti je nepřehlédnutelný. Stavba dlouhá 268 metrů a 123 metrů široká patří k největším svého druhu na světě.

Byla by škoda prohlédnout si budovu jen zvnějšku, za vidění nepochybně stojí i komentované prohlídky, které tu probíhají každý den od 8 do 16 hodin (v hlavní sezóně do 18 hodin). Při prohlídce uvidíte ty nejkrásnější reprezentativní prostory parlamentu, obdivovat budete moci i maďarské korunovační klenoty nacházející se v Kupolovém sále.

Co videt a zazit v Budapesti Budapest parlament
Maďarský parlament - místo, které při návštěvě Budapešti rozhodně nesmíte vynechat

TIP PRO VÁS: Vstupenky doporučuji koupit předem a to na oficiálním webu. Za vstupenku zaplatíte 6.000 HUF (cca 370 Kč), studenti mají vstupné za polovinu.

13. Markétin ostrov a zpívající fontána

Markétin ostrov je předposlední zastávkou druhého dne. Ostrov nabízí nepřeberné množství aktivit a zábavy, pokud byste chtěli, můžete tu strávit klidně celý jeden den! Nachází se tu mj. Japonská zahrada, ZOO, Vodárenská věž (zapsaná na seznamu Světového dědictví UNESCO), termální lázně s koupalištěm, několik barů a restaurací a také Zpívající fontána. Právě k ní povede naše cesta. Fontána v létě nabízí kromě hudby i světelnou show, která je prostě kouzelná!

TIP PRO VÁS: Představení Zpívající fontány začíná každý den v 11 hodin a to programem pro děti. Potom v každou celou hodinu následují další představení už s písněmi „pro dospělé“. Po setmění probíhají představení včetně světelné show – tu byste si rozhodně neměli nechat ujít!

14. Projížďka lodí po Dunaji

Jak nejlépe zakončit druhý den? No přece nezapomenutelným zážitkem! Užijte si večerní plavbu po Dunaji s výhledem na ty nejkrásnější budapešťské památky. Ty jsou po setmění nádherně nasvícené a výhled z lodi je prostě bezkonkurenční.  

Co videt v Budapesti - Budapestsky parlament v noci
Vidět budapešťské památky po setmění stojí za to - jsou totiž krásně nasvícené

TIP PRO VÁS: Láká vás projížďka lodí po Dunaji? Tu nejkouzelnější zažijete po setmění se skleničkou šampaňského v ruce. My jsme si koupili a užili tuto skvělou hodinovou plavbu s welcome drinkem v ceně. Pokud se vám nehodí večerní plavba, vybrat si můžete z různých časů i během dne.

Co vidět a zažít v Budapešti: Den III.

Poslední den v Budapešti bude stejně jako předchozí dny plný zážitků a krásných míst k vidění. Je přeci třeba užít si ji dosyta! Na co se můžete těšit:

  • Bazilika sv. Štěpána
  • Andrássyho třída
  • Maďarská státní opera
  • Náměstí Hrdinů
  • Městský park a hrad Vajdahunyad
  • Lázně Széchenyi

15. Bazilika sv. Štěpána

Bazilika sv. Štěpána je třetí nejvyšší stavbou Maďarska a zároveň také nejvýznamějším maďarským římskokatolickým kostelem. Najdete ji v samém centru města, odkud začneme i poslední den v Budapešti. 

Bazilika je významnou památkou i proto, že se v ní nachází tzn. Svatá pravice – mumifikovaná pravá paže sv. Štěpána, zakladatele maďarského státu. Kromě toho se v bazilice i jejím okolí natáčelo hned několik hollywoodských filmů – například Inferno s Tomem Hanksem. 

Velkolepá Bazilika sv. Štěpána - poznáte, které filmy se tu natáčely?

TIP PRO VÁS: Vystoupejte všech 364 schodů do kupole baziliky, odkud si užijete parádní výhled na město! Vstupenky si zakupte a návštěvní hodiny ověřte na oficiálních stránkách baziliky.

16. Andrássyho třída

Jakmile si prohlédnete baziliku, pokračujte dále po Andrássyho třídě až na Náměstí Hrdinů. Andrássyho třídu můžeme přirovnat k pražské Pařížské ulici. Najdete tu množství butiků předních módních značek, ale i obchůdky, kavárny a další podniky. 

Druhou polovinu Andrássyho třídy (směrem k Náměstí Hrdinů) obklopují krásné obytné domy a především budovy velvyslanectví různých států.

17. Maďarská státní opera

Přímo na Andrássyho třídě najdete kromě butiků, kaváren a krásných vilek také novorenesanční budovu Maďarské státní opery. 

Budovu Opery si můžete prohlédnout i v době mimo představení, pořádají se tu totiž komentované prohlídky. Ty se konají každý den v časech 13.30, 15.00 a 16.30 hodin. Cena je 9.000 HUF (cca 560 Kč) a lístky můžete koupit předem online na jejich oficiálním webu.

18. Náměstí Hrdinů

Andrássyho třídu ukončuje obrovské Náměstí Hrdinů. Náměstí dominuje Památník Tisíciletí se sochou archanděla Gabriela a dalších soch významných králů a vůdců protihabsburských povstání. Je místem oslav tisíciletí od obsazení Karpatské kotliny Maďary. I toto místo je součástí Světového dědictví UNESCO.

Co videt a zazit v Budapesti - Namesti Hrdinu Budapest
Náměstí Hrdinů ukončuje Andrássyho třídu, hned za ním začíná Městský park

19. Hrad Vajdahunyad

Za Náměstím Hrdinů začíná Městský park (Városliget Park), skrze který dojdete až k hradu Vajdahuyad. Ten se pyšní románskými, gotickými, renesančními i barokními prvky a je vlastně takovou oslavou historie maďarské architektury k tisíciletému výročí příchodu Maďarů do vlasti. 

Hrad je postaven na ostrůvku na jezeře a kromě hradu samotného tu můžete obdivovat i přilehlou, krásně upravenou zahradu. Místo je to doslova jako z pohádky a i tady vznikají dokonalé fotky 🙂

Co videt a zazit v Budapesti Hrad Varosliget
Místo jako z pohádky? Park a hrad Vajdahunyad.

20. Lázně Széchenyi

Co by kamenem dohodil se od hradu Vajdahunyad nachází zřejmě nejznámější a největší lázně v Budapešti – Lázně Széchenyi. Tuto obrovskou překrásnou budovu v parku rozhodně neminete. 

Lázně jsou jednoznačně nejnavštěvovanějšími lázněmi v Budapešti a to především turisty. Mají překrásné vnější prostory s obrovskými bazény a také více než desítku menších vnitřních bazénů a bazénků, vířivek a saun. Upřímně – vnitřní prostory bohužel už tak pěkné nejsou. Strávit tu můžete klidně celý den.

Co videt a zazit v Budapesti Lázně Széchenyi
Venkovní prostory Lázní Széchenyi jsou přenádherné. To je jeden z důvodů, proč tu často bývá hlava na hlavě.

TIP PRO VÁS: Lázně jsou otevřeny od pondělí do pátku od 7 do 20 hodin, v sobotu a neděli od 8 do 20 hodin. Vstupné stojí 10.500 HUF (cca 650 Kč), pokud půjdete v týdnu, o víkendu (včetně pátku) je vstupné dražší a vyjde vás na 12.000 HUF (cca 745 Kč). Vstupné je na celý den a v ceně je uzamykatelná skříňka na osobní věci (locker usage). Vstupenky můžete zakoupit buď přímo na pokladně u vstupu nebo dopředu online na oficiálním webu.

Co ještě vidět a zažít v Budapešti

21. Budapešťská ZOO

Přímo naproti vchodu do Lázní Széchenyi se nachází také vstup do ZOO. Pokud tedy cestujete s dětmi, nebo byste lázně vyměnili za něco jiného, je ZOO vhodná alternativa. 

Otevírací doba se mění dle ročního období. Ceny vstupného a otevírací dobu si ověřte na oficiálním webu.

22. Další termální lázně

Přijeli jste naopak do Budapešti právě kvůli lázním? Výborně! Najdete jich tu totiž nespočet. Kromě Gellértových a Széchenyiho lázní vyrazte třeba do lázní Rudas. Ty jsou ve stylu tureckých lázní a přestože jsou oproti dvěma výše zmíněným mnohem menší, čeká tam na vás zážitek ve formě vyhlídky na město přímo z vířivky!

23. Sparties neboli Spa parties

Pokud vás láká vyrazit si po setmění za trochou zábavy, mám pro vás další tip – Sparties! Tyhle jedinečné parties probíhají v lázních Széchenyi od srpna do prosince každou sobotu od 21.30 hodin a končí ve 2 hodiny ráno! Taneční hudba, barevná světla, k tomu drink do ruky a plavky na sebe! Horečka sobotní noci může začít! 🙂

Konkrétní termíny sparties najdete na tomto webu. Upozorňuji, že na Sparties neplatí klasické vstupenky do lázní, ale kupují se „speciální spa parties vstupenky“.

24. Projížďka jubilejní linkou metra

Po londýnském metru je tato linka druhým nejstarším metrem na světě. Nejedná se však o typické metro, protože je umístěna jen těsně pod povrchem. V roce 2002 byla zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO – stanice jsou totiž kromě jiného speciálně dekorované, rozhodně tedy stojí za povšimnutí. 

Linka je označovaná jako M1 nebo Žlutá linka a vede pod celou Andrássyho třídou. Dohromady má celkem 11 stanic a platí na ni běžné jízdenky MHD.

25. Lanovka na Budínský hrad

Zážitkem je také projížďka lanovkou na vrchol Hradního vrchu – k samému Budínskému hradu. Pokud chcete ulevit nohám nebo si prostě jen užít speciální zážitek, lanovka je to pravé ořechové. Čeká na vás kromě jiného totiž panoramatický výhled na Dunaj! I lanovka je zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Lanovka jezdí každých 10 minut od brzkého rána do pozdního večera (8 – 22 hodin). Cena je 5.000 HUF (cca 310 Kč) za zpáteční jízdenku. Děti mají jízdné zlevněné (2.000 HUF), do 3 let jezdí zdarma.

Kam na jídlo v Budapešti a co ochutnat

Kam na jídlo v Budapešti? Mám pro vás hned několik tipů na podniky, které nabízí typické maďarské pochoutky, co stojí za to vyzkoušet.

  • Street food Karavan – spousta stánků s různými maďarskými pochoutkami ve stylu street food (něco jako pražské Manifesto). Vyzkoušíte třeba Langošburger? 😀 
  • Szimpla Kert – jeden z nejznámějších podniků v Budapešti známých jako „ruinový bar“. Místo, které nejde popsat, musíte ho zažít 🙂 Sem vyražte na večerní drink.
  • Paprika Étterem – pokud někam na typický maďarský guláš tak sem! Právě tady ochutnáte typickou maďarskou kuchyni.
  • Cirkusz café – hledáte místo na snídani nebo brunch? Tak to jedině sem!
  • Retró Lángos – a kam na langoš? Ty nejlepší najdete právě tady.

A co v Budapešti ochutnat? Maďarským národním jídlem je perkelt, tedy pokrm z masa, rajčat, cibule a papriky (hodně podobný našemu guláši). Mezi typicky maďarská jídla potom patří halászlé (rybí polévka), langoš, guláš, segedínský guláš nebo lečo. Ze sladkostí by vám neměl ujít poklad maďarské cukrařiny dort somlói galuska, dort Dobos a dort Esterházy. Z těch známějších potom trdelník nebo maďarský strudel.

Budapest trdelnik
Trdelník - jedna z nejznámějších sladkostí Maďarska z Maďarska však zřejmě nepochází. Kdo by ale odolal? 🙂

Praktické tipy na cestu do Budapešti

Kdy je nejlepší doba do Budapešti vyrazit?

Vzhledem k tomu, že počasí je v Maďarsku víceméně podobné tomu našemu, do Budapešti můžete vyrazit po celý rok. Přesto nejnavštěvovanějšími měsíci bývá červen – září, tedy období letní turistické sezóny. V tuto dobu se připravte na největší nápor turistů. Budapešť má však své kouzlo v každém ročním období. Co může být větší požitek než užít si teplé termální lázně v zimě? 🙂

Jak se dostat do Budapešti?

Protože je Budapešť relativně blízko, variant se nabízí hned několik – autem, vlakem anebo letadlem. Letecky se v akcích dostanete pod tisícovku za zpáteční letenku. Let z Prahy trvá něco málo přes hodinu.

Další variantou je vlak. Do Budapešti jezdí jak České dráhy, tak Regiojet. Jízda trvá kolem 7 hodin a vyplatí se spíše těm, pro které je cesta na pražské letiště dlouhá nebo složitá. 

Jak se dostat z letiště do centra?

A jak se dostanete z letiště? Možnosti jsou dvě: linka autobusu 100E a 200E. 

Nejjednodušší je využít linku 100E, která vede na Deák Ferenc – spojnici v centru města. Z letiště má pouze 3 zastávky a jede cca 35 minut. Tato linka jezdí každých 10 – 12 minut a to až do 1:30 hodin každý den. Na tuto trasu potřebujete speciální jízdenku, která stojí 2.200 HUF (cca 140 Kč). 

Nejlevnější variantou je potom autobus 200E, kde můžete použít běžné jízdenky na MHD (ty začínají na 450 HUF, tj. 40 Kč). Tato linka spojuje letiště s metrem Kőbánya-Kispest, odkud se dostanete do centra. Celá trasa trvá přibližně 50 minut. Linka 200E jezdí každých 10 minut od 4.00 do 23.00 hodin každý den. 

Co si přivést z Budapešti?

No přece něco typicky maďarského! Ať už zvolíte potraviny, nápoje, koření nebo ruční dřevěné výrobky, neuděláte chybu. Co je tedy typicky maďarského?

  • Paprika – a myslím tím mleté koření 🙂 Koupíte v jakémkoli množství ve Velké tržnici.
  • Čabajka – kdo by neznal tuto typickou maďarskou uzeninu? I tu koupíte ve Velké tržnici.
  • Tokajské víno – máte rádi víno? To Tokajské pochází ze stejnojmenného regionu Maďarska. Patří mezi aromatická vína sladké chuti.
  • Palinka – pokud se poohlížíte po něčem ostřejším, oblíbená je v Maďarsku pálenka – hlavně ta z meruněk (barack pálinka) a třešní (cseres pálinka).

Díky za přečtení! 🧡

Líbilo by se vám mít každý týden nové tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na sociálních sítích Facebook nebo Instagram a budete u všech tipů jako první! ✈️

Datum poslední aktualizace: 3/11/2024

Sdílejte článek s přáteli

5 Comments

  • Michal

    Dnes jsme podle toho šli s přítelkyní, pěkná trasa…. Jenom některé nepřesnosti a upozornění – některé ceny zdražily (lanovka rozhodně nebyla za stovku), zklamalo na budapešťské kolo, které teď stojí 3900 Huf a nenabízí studentské vstupné…. Dovnitř parlamentu jsme se nedostali, lístky byly vyprodany, takže potřeba jít hned ráno…. Budinský most už je opravený..jinak ale díky za námět, památky nám to hezky poskládalo do jedné trasy (nechodili jsme moc návštěvy, tak jsme to zvládli za jeden den (I. A II. Den dohromady)

    • Verča

      Ahoj Michale! Díky za info! Jasně, ceny se zvedají každý rok, je pravda, že to nestíhám úplně sledovat 🙂 Jsem ale ráda, že se vám trasa líbila!

  • Lucy Villain

    Máš skvělý blog! Hodila jsem ti koment na starší článek Co dělat v Praze, ale máš tu hrozně moc skvělých článků a tipů, už jich tu mám poukládaných tak 5 👀 V Budapešti jsem zatím nikdy nebyla, ale pokud někdy v budoucnu pojedu, vím kam se kouknout po tipech!

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *