historické kavárny v praze, pohled na kávu na stole, v pozadí modré křeslo
Česko,  Evropa

Historické kavárny v Praze: Objevte místa, kde se setkávali slavní umělci

Praha je město, které odjakživa přitahovalo hudebníky, spisovatele či umělce různého zaměření. V průběhu let se zdejší kavárny staly místem, kde se rodily nejen literární a umělecké nápady, ale kde se také setkávaly významné osobnosti české kultury. Pokud chcete zažít atmosféru dob minulých a posedět na místech, kde tvořili velikáni jako Franz Kafka nebo Jaroslav Seifert, mám pro vás několik tipů na nejikoničtější historické kavárny v Praze.

Historické kavárny v Praze: Obsah článku

barista, 4 sklenice na kávu, historické kavárny v Praze
Patříte mezi milovníky dobré kávy a zároveň historie? Vyražte do některé z historických pražských kaváren a zažijte jejich nezaměnitelnou atmosféru

Historické kavárny v Praze

1. Kavárna Slavia: Pohled na Vltavu, který inspiroval umělce

Kde ji najdete: Smetanovo nábřeží 2, Praha 2

Kavárna Slavia, založená v roce 1884, se nachází přímo naproti Národnímu divadlu a nabízí úchvatný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Slavia byla oblíbeným místem básníků, spisovatelů a hudebníků, včetně Vítězslava Nezvala, Bedřicha Smetanu či Jaroslava Seiferta, který zde často tvořil své verše. Kavárna se také stala inspirací pro mnohé malíře a hudebníky, jako byl například Jiří Trnka.

2. Café Savoy: Prvotřídní atmosféra první republiky

Kde ji najdete: Vítězná 5, Praha 5

Café Savoy, otevřená v roce 1893, je další legendární pražskou kavárnou. Své hosty vítá v nádherném interiéru s vysokými stropy a původními malbami. Savoy byla oblíbeným místem setkávání pražské smetánky a umělecké elity, kde se diskutovalo o umění, literatuře a politice.

Dnes je Savoy vyhlášená pro své vynikající zákusky a bohaté snídaně. Je to ideální místo, kde můžete nasát atmosféru první republiky a ochutnat něco výtečného.

3. Café Louvre: Setkání s intelektuální elitou

Kde ji najdete: Národní 22, Praha 1

Café Louvre, založená v roce 1902, je jednou z nejznámějších pražských kaváren. Tento podnik byl centrem pražského intelektuálního života, kde se scházeli významní umělci a myslitelé, jako Franz Kafka nebo Karel Čapek. Dokonce sem svého času chodíval i Albert Einstein při svém působení v PrazeLouvre se pyšní elegantním interiérem a příjemnou atmosférou, která vás vrátí do časů, kdy se zde diskutovalo o filozofii, literatuře a vědě.

Dnes můžete v Louvru ochutnat výtečné zákusky, tradiční české jídlo nebo si zahrát partii billiardu, stejně jako kdysi její významní hosté.

4. Café Montmartre: Bohémská Praha

Kde ji najdete: Řetězová 7, Praha 1

Mezi další historické kavárny v Praze patří kavárna Montmartre. Ta byla otevřena v roce 1911 a rychle se stala oblíbeným místem pražských bohémů pro své neformální a přátelské prostředí. Scházeli se tu umělci, spisovatelé i studenti. Mezi jejími návštěvníky byli například Jaroslav Hašek, autor slavného Švejka, malíř a básník Josef Čapek či spisovatel Eduard Bass.

Montmartre je dodnes vyhledávaným místem bohémských duší, kde se snoubí historická atmosféra s moderní kulturou. Kavárna nabízí útulné prostředí, které přímo vybízí ke kreativnímu psaní.

5. Café Imperial: Art deco elegance v srdci Prahy

Kde ji najdete: Na Poříčí 15, Praha 1

Café Imperial je skutečným klenotem pražské kavárenské scény. Otevřena byla v roce 1914 a rychle se stala jedním z nejprestižnějších míst ve městě. Kavárna se pyšní jedinečným art deco interiérem s nádhernými keramickými mozaikami, který je dodnes obdivován pro svou eleganci a detailní zpracování.

Imperial byl oblíbeným místem setkávání nejen pro významné osobnosti z oblasti kultury, ale také pro politiky a podnikatele. Dnes kavárna pokračuje v této tradici a nabízí široký výběr dezertů, snídaní a tradičních českých jídel, vše v luxusním prostředí, které vás vrátí do zlaté éry pražských kaváren.

6. Kavárna v Obecním domě: Secesní perla Prahy

Kde ji najdete: Náměstí Republiky 5, Praha 1

Obecní dům, jeden z nejvýznamnějších příkladů secesní architektury v Praze, skrývá ve svých prostorách nádhernou kavárnu, která je sama o sobě uměleckým dílem. Kavárna byla otevřena spolu s Obecním domem v roce 1912 a rychle se stala místem, kde se scházela pražská elita.

Interiér kavárny v Obecním domě je bohatě zdobený secesními prvky, jako jsou mozaiky, vitráže a stylový nábytek. Atmosféra zde připomíná doby, kdy Praha byla centrem umění a kultury, a kdy kavárny hrály důležitou roli v intelektuálním životě města.

Tato kavárna je ideálním místem pro ty, kteří chtějí zažít skutečný nádech historické Prahy. Kromě skvělé kávy a dezertů si můžete vychutnat i krásný výhled na rušné Náměstí Republiky.

7. Grand Café Orient: Kubistická kavárna v Domě U Černé Matky Boží

Kde ji najdete: Ovocný trh 19, Praha 1

Grand Café Orient je unikátní nejen v Praze, ale i na celém světě. Je to totiž jediná kubistická kavárna na světě! Byla otevřena v roce 1912 v Domě U Černé Matky Boží, architektonickém skvostu navrženém Josefem Gočárem. Kavárna se rychle stala centrem setkávání pražské avantgardy a intelektuální elity.

Interiér kavárny je plný kubistických prvků, od nábytku po lustry, a nabízí jedinečný zážitek, který vás přenese do doby, kdy kubismus ovlivňoval nejen malířství a sochařství, ale i architekturu a design. Kromě jedinečného prostředí si zde můžete vychutnat skvělou kávu, tradiční české zákusky nebo si prohlédnout expozici kubistického umění v přilehlém muzeu.

8. Mánes: Spojení jídla a krásy umění

Kde ji najdete: Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1

Kavárna Mánes, otevřená v roce 1930, je neodmyslitelně spjata s pražskou kulturní scénou. Nachází se v budově Mánes na břehu Vltavy, která je jedním z center moderního umění v Praze. Kavárna byla oblíbeným místem setkávání výtvarníků, spisovatelů a dalších umělcůV prostorách restaurace je dodnes vystaveno unikátní klavírní křídlo, na které v Mánesu ve 30. letech hrával slavný umělec Jaroslav Ježek

Interiér kavárny je prostorný a světelný, s velkými okny, která nabízejí nádherný výhled na řeku Vltavu a Pražský hrad. Hlavní myšlenkou Mánesu je, aby se tu střetávali lidé s touhou vychutnat si spojení krásy umění s výjimečnou gastronomií.

Díky za přečtení!

A pokud by se vám líbilo mít každý týden nové super tipy na výlety po Česku i zahraničí, pak mě nezapomeňte sledovat na Facebooku nebo Instagramu. U všech tipů tak budete jako první!

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *