Nejkrásnější zahrady v Praze - pohled na prostranství Vrtbovské zahrady v Praze
Česko,  Evropa

Nejkrásnější zahrady v Praze: 10 míst, která vám zaručeně vezmou dech

Naše hlavní město dokáže nabídnout více než jenom Pražský hrad, Karlův most nebo jiné kamenné památky. Možná vás to překvapí, ale právě tady můžete najít jedny z nejmalebnějších zahrad v celé Evropě. Ty nejkrásnější zahrady v Praze nabízejí nejen únik od ruchu velkoměsta, ale hlavně oázu klidu a krásy, která vám zaručeně vezme dech. Některé jsou známé, o jiných možná uslyšíte úplně poprvé. Všechny ale stojí za návštěvu. 

Podívejte se na 10 nejkouzelnějších rozkvetlých zahrad Prahy, které se staly ozdobou a oblíbenými místy jak místních obyvatel, tak turistů a tvoří neodmyslitelnou součást hlavního města.

Nejkrásnější zahrady v Praze

1. Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada patří jednoznačně mezi nejkrásnější barokní zahrady v Praze, ne-li úplně nejhezčí. Je odtud nádherný výhled na historické centrum Prahy, včetně Pražského hradu a Karlova mostu.

Vrtbovskou zahradu zdobí několik barokních soch, které jsou umístěny po celé zahradě. Jedna z nejznámějších je socha boha Erosa na létajícím delfínovi. 

Zahrada je otevřena od dubna každý den (10.00 – 19.00 hod.) a platí se tu vstupné (120 Kč za dospělého – září 2023). Dostanete se do ní nenápadným vchodem z Karmelitské ulice na Malé Straně, asi 100 metrů od chrámu sv. Mikuláše.

2. Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada je spojena s Valdštejnským palácem, který byl postaven na konci 17. století. Zahrada byla vytvořena v renesančním a barokním stylu. Je to jedna z nejstarších zahrad v Praze.

Zahrada má složité a krásné uspořádání s terasami, fontánami, sochami a stromy. Její nejvýznačnější částí je Velký palácový terasový sad, který poskytuje krásný výhled na Malou Stranu a Karlův most. Zahrada je také známá pro svou sochu svatého Ivana Nepomuckého, který je patronem České republiky.

Zahrada je otevřena od dubna každý den (všední dny 7.00 – 19.00, víkendy 9.00 – 19.00), vstup je bezplatný. Valdštejnská zahrada je součástí Senátu ČR.  

3. Zahrada Kinských

Zahradu Kinských najdete v blízkosti Národního divadla, jen na protější straně přes řeku.

Zahrada Kinských je navržena v anglickém romantickém stylu, což zahrnuje malé jezírko s mosty, vodopády, sochy, altány a rozsáhlé zelené trávníky. Zahrada je také známá pro své historické stavby a poskytuje nádherný výhled na Prahu.

Hlavní vstup: z náměstí Kinských, další vstupy jsou ze Šermířské ulice, z ulice Na Hřebenkách a několika průchody v Hladové zdi ze sousední zahrady Nebozízek.

Zahrada je otevřena celoročně a vstup je zdarma.

4. Botanická zahrada

Žádný milovník rostlin nemůže vynechat návštěvu Botanické zahrady v pražské Tróji. 

Zahrada je domovem pro tisíce druhů rostlin z celého světa. Máte zde možnost vidět různé druhy květin, stromů, bylin, a dalších rostlin, včetně těch exotických. Najdete tu také historické vinice sv. Kláry, meditační Japonské zahrady i unikátní tropický skleník Fata Morgana.

Botanická zahrada je otevřena celoročně, otevírací dobu a vstupné najdete na oficiálním webu, kde můžete koupit i online vstupenky.

5. Zahrada Černínského paláce

Zahrada byla vybudována v 17. století spolu s Černínským palácem, který je významnou barokní památkou v Praze a současně sídlem Ministerstva zahraničních věcí ČR. Najdete jej na Loretánském náměstí, v blízkosti Pražského hradu.

Zahrada v Černínském paláci má terasovité uspořádání, které zahrnuje různé terasy, fontány, sochy a zelené trávníky. Tato zahrada je známá svým symetrickým a harmonickým vzhledem.

Do zahrady je vstup možný pouze o víkendech a zároveň v hlavní sezóně (od května do října) a je zdarma. Vstupuje se do ní samostatným vchodem naproti Loretě.

6. Zahrada Strakovy akademie

Zahrada Strakovy akademie je chráněna jako památka UNESCO a zároveň společně se Strakovou akademii, která slouží jako sídlo Úřadu vlády ČR, jako kulturní památka ČR.

Na ploše 17.000 m2 najdete živé ploty, více než 15.000 květin, sochy i vodní fontánu. 

Do zahrady je vstup možný pouze v sobotu v čase od 10.00 do 18.00 hodin a to běžně od května do října. Vstup je zdarma. 

7. Trojská zámecká zahrada

Trojská zahrada byla původně založena v renesančním stylu ve 2. polovině 17. století jako součást Trojského zámku, který sloužil jako letní rezidence pražských arcibiskupů. Postupně byla rozšířena a dnes se vyznačuje kombinací francouzského a anglického stylu. 

Zdobí ji množství soch, vzácné dekorativní terakotové vázy, pergoly, bludiště, kašny i fontána s vodotryskem.

Trojská zámecká zahrada je otevřena od dubna do října každý den kromě pondělí a vstup do zahrad je zdarma. 

8. Petřínské sady

Petřínské sady zaujímají rozsáhlou plochu mezi Malou Stranou, Strahovem a Smíchovem a právem jim náleží první příčka co do velikosti zelených ploch v Praze. Petřínské sady tak nabízejí nádherné výhledy na velkou část Prahy a nejznámější pražské památky.

V zahradách můžete najít několik zvláštních míst, jako je Petřínská rozhledna (která je často přirovnávána k Eiffelově věži v Paříži) či Zrcadlové bludiště. Kouzelný je zejména Růžový sad, ale najdete tu i další zahrady: Lobkovickou zahradu (není veřejně přístupná), Nebozízek, park U rozhlednySeminářskou zahradu.

Petřínské sady jsou celoročně volně přístupné a vstup se tu samozřejmě neplatí.

9. Zahrady Pražského hradu

V okolí Pražského hradu najdeme hned několik zahrad a aby se vám v nich dobře orientovalo, dělí se jednoduše na severní a jižní. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část Prahy.

Za návštěvu stojí zejména Královská zahrada, která je považovaná za nejcennější ze všech zahrad Pražského hradu. Najdete tu Královský letohrádek (Belvedere), Míčovnu, Lví dvůr, Oranžérii, barokní a renesanční sochy i zpívající fontánu. Součástí severních zahrad jsou také:  Zahrada Na Terase Jízdárny, Zahrada Na Baště a počítá se k nim i celý areál Horního a Dolního Jeleního příkopu.

K jižním zahradám patří Rajská zahrada, Zahrada Na Valech a Hartigovská zahrada (ta není veřejně přístupná). Všechny tři jsou vzájemně propojené a pokud budete na Hradě, nesmíte je vynechat. Je odtud opravdu krásný výhled.

Zahrady jsou otevřené v době, kdy je otevřen areál Pražského hradu. Pro lepší orientaci si můžete stáhnout mapu Hradu z oficiálního webu.

10. Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady.

Přenádherná Ledeburská zahrada bývá často využívána jako svatební místo, je extrémně fotogenická a má opravdu zvláštní kouzlo. Malá Pálffyovská zahrada je známá pro své terasy, fontány a sochy, stejně tak Velká Pálffyovská zahrada. Veřejnosti přístupná je ještě Malá Fürstenberská zahrada. Všechny zahrady se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a sochařskou výzdobou. Najdete tu téměř 30 zahradních vyhlídkových teras, ze kterých budete mít nezapomenutelný pohled na pražské panorama. 

Že patří tyto zahrady mezi nejkrásnější zahrady v Praze dokazuje i fakt, že jsou zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. Zahrady tvoří jeden velký okruh, který chodíte bez průvodce. Jsou otevřené denně od dubna do října, vstupné činí 140 Kč za dospělého (září 2023).

Díky za přečtení!

Líbilo by se vám mít každý týden nové super tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na sociálních sítích Facebook nebo Instagram. U všech tipů tak budete jako první!

Další články o Praze, které by vás mohly zajímat

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *